Laiks mainīt darbu!

Pretēji tam, ko iespējams esi dzirdējis, nav noteikts vidējais darbu skaits cilvēka mūža laikā. Dažiem var paveikties, un viņi atrod savu sapņu darbu jau ar pirmo piegājienu, taču daudzi mētājas no vietas vietas uz otru un vēl joprojām nesaprot, ar ko vēlas saistīt savu dzīvi. No otras puses skatoties, vai mēs varam definēt, kas īsti ir karjera? Ja sāki strādāt kā reģistratūras māsa, tad kļuvi par galveno māsu, bet vēlāk strādāji slimnīcas pārvaldē – tas nozīmē, ka esi strādājis vienas karjeras vadīts, vai tomēr trīs dažādos darbos? Neatkarīgi no tā, kā definēt vārdu “karjera”, tā ir plūstoša un mainīga. Svarīgi zināt, kad ir pienācis laiks, kaut ko mainīt savā dzīvē – pakāpties karjeras augstumos, vai mainīt to uz citu sfēru.

Nosaukšu dažas sākuma pazīmes, kas liek saprast, ka jānomaina savs darbs:

1) Tava nozare neattīstās
Ja esi pieķēris sevi pie domas, vai uzņēmums spēs pastāvēt nākošos piecus gadus, tad tas ir labs iemesls, lai apsvērtu domu nomainīt darbu uz augošu uzņēmumu. Populāras nozares ir tādās sfērās kā resursu attīstība (vēja, saules, ūdens un citur resursu instrumentu darbinieks), statistiķi – šādas sfēras nākamo desmit gadu laikā paliks par 30% pieprasītākas. Turpretī, ja esi pārraides ziņu reportieris, tev pirmkārt, nav uz ko vairs tiekties, kā arī ziņu televīzija ir mainīga darba pastāvēšanas ziņā, it īpaši, ja tas ir vietējā līmenī.

2) Tev ir pazudušas darba spējas
Darba piepūles rezultātā, bieži vien mēs nonākam pie uzvedības izmaiņām, kuras ievēro gan tu pats, gan apkārtējie. Pašā lūzuma punktā pamanīsi, ka esi daudz kritiskāks pret darbu, kā tas bija sākumā, sāksi arī “piesieties” kolēģiem, par viņu padarīto darbu. Piepūle var izpausties kā fizisko spēju trūkums, iestājas bezmiegs un biežas saslimšanas. Ja tu regulāri jūties slikti, bet ārsts nevar noteikt nekādu saistošu diagnozi, kā vienu no jautājumu vajadzētu apsvērt, vai pie vainas nav darbs. Padomā par savu veselību laicīgi, neļauj darbam to sabendēt, par ko nāksies maksāt visu atlikušo mūžu.

3) Tu nevēlies ieņemt pašu augstāko amatu
Tas nav ar likumu noteikts, ka katrā darba vietā ir jābūt paaugstinājumam. Ja vien pats neesi firmas vadītājs, tad tev ir priekšnieks, kas nosaka galvenos lēmumus. Ja tu nevēlies atrasties viņa vietā, ieņemt šo svarīgo amatu pēc kāda laika, tad nesaskatu iemeslu palikt šajā darbā. Tev ir jāizvirza kāds mērķis, uz ko tiekties darba vietā.

4) Tev ir maz brīvā laika
Nav nozīmes, cik ļoti tev varbūt patīk savs darbs, taču reiz pienāks tāda dienas, kad vēlētos būt pludmalē vai golfa laukumā ar draugiem, nevis darba sanāksmē. Tas ir pilnīgi normāli. Ja tu vienmēr smagiem soļiem velc kājas pāri pleciem, lai tiktu ārā no darba vietas, acīmredzami tu neesi atpūties, pie tam – tev nemaz nav laika atpūsties. Stīvs Džobs, Apple dibinātājs, reiz ir teicis: “Katru dienu, savu 33 gadu laikā es paskatījos spogulī un jautāju sev – ja šodien būtu pēdējā diena manā dzīvē, vai es gribētu darīt to, ko grasos paveikt šodien? Ja katru dienu atbilde ir “Nē”, tad es zinu, ka nepieciešams kaut ko mainīt.”

5) Tu neesi sajūsmā par darbu
Neiet runa, ka tu ienīsti savu darbu. Domāju, reti kurš strādātu vispār, ja ienīstu to, ko dara. Runa ir par to, ka neesi sajūsmā. Arī vienaldzība pret darbu samazina efektivitāti, kādu tu varētu veikt, ja darbs tevi patiešām aizrautu.